W ubiegłym tygodniu realizowana była w zerówce tematyka Unii Europejskiej. „Sówki z zerówki” przez ten czas przyswajały sobie wiadomości o położeniach krajów na mapie politycznej Europy, ich symbolach narodowych, stolicach i charakterystycznych zabytkach. Dowiedziały się również, skąd pochodzą ich ulubione bajki, piosenki oraz popularne zabawy. Omawiając temat Unii Europejskiej wybraliśmy najbardziej charakterystyczne kraje.

Z zaproszenia wychowawczyń skorzystała jedna z mam – Pani Izabela Kopeć, która wraz z mężem i córką – Florencją mieszkali w Paryżu. Opowiedziała nam zatem wiele ciekawostek o tym kraju. Pokazała na mapie Europy położenie Francji oraz jej stolice Paryż. Poinformowanie dzieci, że Francja jest największym państwem Unii Europejskiej. Pokazała flagę Francji, nauczyła kilka słów grzecznościowych po francusku, opowiedziała o niektórych tradycjach i zwyczajach panujących we francuskich szkołach i domach, wymieniła najciekawsze i najbardziej znane zabytki Francji (La Tour Eiffel, Luvr, L’Arc de Triomphe), opowiedziała o ciekawostkach kulinarnych i przysmakach z tego zakątku Europy oraz zapoznała z krajobrazem i charakterystycznymi zwierzętami i roślinami Francji. Sówki miały również możliwość posłuchać jak brzmi Marsylianka J Nie mogło również zabraknąć kilka informacji o paryskim Disneylandzie.

Na koniec Sówki z zerówki namalowały wieżę Eiflla i pokolorowały w odpowiednich kolorach flagę Francji. Nauczyły się nawet trzech kroków menueta – paryskiego tańca dworskiego!

Tego typu zajęcia utrwaliły wiedzę na temat danego kraju i ukształtowały poczucie jedności europejskiej w myśl stwierdzenia „Jestem Polakiem, więc jestem Europejczykiem”, zwracając uwagę na to, co nas odróżnia, a co łączy z innymi narodami.

MERCI 🙂