Ta wybitna Polka – patronka naszej szkoły – urodziła się dokładnie 151 lat temu, 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Warto z tej okazji w skrócie przybliżyć obraz tej niezwykle utalentowanej kobiety. W wieku 24 lat wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by tam kontynuować studia na Sorbonie (kobiety wtedy nie mogły studiować), następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową.

Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Maria była narażona na tak wysokie dawki promieniowania, że wszystkie jej notesy z notatkami badawczymi zostały zamknięte w ołowianych pudełkach.

Maria Skłodowska-Curie pozostaje jedyną kobietą, która otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla (w 1903 i w 1911) oraz jedyną osobą, której przyznano to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych – z fizyki i chemii.