Dnia 28 kwietnia br. klasy 1a i 1b, wraz ze swoimi wychowawczyniami Aleksandra Krajewską i Joanną Madej oraz jedną z mam – Panią Katarzyną Stępień, udały się do Wrocławia na wystawę “7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”.

Pierwsza atrakcja miała już miejsce w drodze – przejażdżka tramwajem (było jak na rollercoaster J ). Następnie udaliśmy się na wystawę, gdzie zgromadzone są największe skarby Wrocławia i okolic. To była prawdziwa podróż śladami najcenniejszych artefaktów regionu, dzięki której poznaliśmy jego wybrane obszary kultury.

Pierwszym punktem wystawy było Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich z 18 listopada 1965r, gdy padły słowa przebaczenia – “Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie”.

Następnie zobaczyliśmy Mapę Helwiga – najstarszą mapę Dolnego Śląska z 1561r, Księgę Henrykowską, w której zapisane jest najstarsze zdanie w języku polskim “Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”, wypowiedziane przez męża do żony. Teleportowaliśmy się też będąc w Ratuszu do kościoła św. Elżbiety zwiedzając kwaterę Hansa Pleydenwurffa.

Ciekawa okazała się lekcja biologii. Mogliśmy poczytać pierwsze medyczno – przyrodnicze czasopismo naukowe na świecie wydane właśnie we Wrocławiu w 1670r. “Miscellanea Curiosa Medico – Physica”.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się drukarka 3D, która tworzyła Halę Stulecia Maxa Berga – pionierską budowlę znad Odry, powstałą w latach 1911 – 1913, a wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006r.

I ostatni cud, który mogliśmy podziwiać to Kodeks Horningowski, największy ilustrowany zbiór tekstów o św. Jadwidze – pierwszy na świecie komiks, gdyż dialogi zapisane tam są w postaci chmurek . Tyle wiedzy pod jednym dachem. A wszystko to mogliśmy wysłuchać i przeczytać w języku polskim i angielskim. Kolejna ciekawa lekcja języka!

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Rynek i Ostrów Tumski, z czego najlepiej pamiętamy smak pysznych lodów.