2 kwietnia każdego roku na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów tego dnia jest kolor niebieski. Dzisiaj większość dzieci wraz z wychowawczyniami również wzięły udział w obchodach Dnia Autyzmu. Tego dnia dzieci i nauczyciele szkoły „zaświecili na niebiesko” ubierając się na ten kolor.
W klasie 1B, aby łatwiej było dzieciom wczuć się w sytuację osoby z autyzmem, przeprowadzono doświadczenia, aby dzieci dowiedziały się, jak to jest kiedy nasze zmysły nie działają tak, jak powinny. Uczniowie próbowali układać klocki w rękawicach narciarskich oraz patrzeć przez zamazane okulary. Dowiedzieli się co dzieje się ze zmysłami, kiedy ktoś ma autyzm i jakie mogą się pojawiać zachowania. Uczniowie podali pomocną dłoń osobom z tym zaburzeniem poprzez wykonanie symbolicznego niebieskiego serca z wyciętymi dłońmi odrysowanymi na niebieskim papierze.
Młodsze dzieci z grupy przedszkolnej „Żabki” i „Biedronki” również wzięły udział w obchodach Dnia Autyzmu. W tematykę obchodów wprowadziły dzieci filmy: „Amazing things Happen” i „Jedno pytanie, które zmieni twoje myślenie”, które ukazały codzienne życie osób dotkniętych autyzmem. Dzieci rozmawiały o trudnościach, umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji tych osób. Dzieci dowiedziały się, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Uwieńczeniem dnia było wysłuchanie piosenki „Wielka siła – piosenka autystyczna” dotyczącej problematyki autyzmu, a także wykonanie pamiątkowego zdjęcia.
Temat owszem trudny, ale nam się udało 🙂 Warto bowiem już od najmłodszych lat uświadamiać dzieci o problemach i wyzwaniach ludzi z autyzmem. Jeśli chcesz to też bądź z nami na niebiesko dla autyzmu i obejrzyj: https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg