11 czerwca niektórzy uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w warsztatach „Oswoić nieznane”. Zajęcia dotyczyły niepełnosprawności i miały na celu uświadomienie młodym ludziom, jak trudno jest funkcjonować, nie będąc do końca sprawnym.
Uczestnicy, przy pomocy okularów, słuchawek i wózka inwalidzkiego mogli, chociaż przez chwilę, wejść w położenie osób niepełnosprawnych. Mieli do wykonania kilka zadań m.in. opowiedzenie sobie o wakacjach – nie słysząc, czy wypełnienie dokumentów – słabo widząc. Dzięki temu przekonali się, że dla niektórych codzienne, proste czynności są trudnością. Ale nie oznacza to, że trzeba ich we wszystkim wyręczać. Czasem wystarczy tylko odrobina wsparcia, bo pomoc na siłę niekiedy może być krzywdząca.  I należy o tym pamiętać.
Te zajęcia dały im bardzo wiele – nauczyły ich tolerancji, cierpliwości i empatii. Nauczyli się też, że osób niepełnosprawnych nie można traktować jak powietrze, bo są tak samo ważni i normalni, jak ludzie sprawni. Uczestnicy dowiedzieli się też, w jaki sposób można pomóc nie urażając. Takie warsztaty był nam bardzo potrzebne, wzbogaciły nas i poszerzyły nasza wiedzę.