Z początkiem maja dzieci z grupy przedszkolnej „Biedronki”, „Sówki” i „Rybki” oraz uczniowie klasy 1B Szkoły Podstawowej miały okazję wysłuchać w sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki koncert pt. „Opowieść o Martinku z Salzburga” w ramach projektu Filharmonia dla Młodych. Koncert przygotowany został w oparciu o treści podstawy programowej jako uzupełnienie programu szkolnej edukacji muzycznej. Dzieci poznają w ten sposób instrumenty i ich brzmienia, formy muzyczne,  tańce, a także muzykę różnych kultur.

Opowieść o Martinku z Salzburga była zainspirowana muzyką Heinricha Ignaza Franza von Bibera. Dzieła Bibera, które zabrzmiały podczas koncertu, są znakomitym przykładem praktyki naśladowania i twórczego przekładania na język muzyczny odgłosów natury. Były one muzyczną ilustracją do treści bajki. Barwną opowieść o Martinku zilustrował zespół The Violin Consort pod dyrekcją Zbigniewa Pilcha, który opowiedział o przygodach małego łobuziaka z Salzburga sprzed 347 lat.

Serdeczne podziękowania od wszystkich dzieci dla Pani Anny Woźniak – wychowawczyni klasy 1B – za zorganizowanie biletów na powyższy koncert. Tego typu wyjazdy utrwalają bowiem elementarne wiadomości o muzyce i przygotowują młodych słuchaczy do aktywnego i świadomego odbioru muzyki.